Šperky jsou nádherná věc, ale aby nám vydržely, musíme o ně dbát. Proto vám přinášíme článek, kde se dozvíte, jak správně pečovat o šperky.

Kdy šperky sundávat?

Šperky, které nosíte každý den (zásnubní prsteny, snubní prstýnky apod.), nasazujte až jako poslední věc před odchodem z domu a naopak je sundávejte jako první při příchodu. Obzvláště pokud se jedná o prsteny, náramky nebo řetízky, u kterých hrozí větší riziko poškození. Náušnice si sundávejte alespoň na noc a před mytím vlasů.

Manuální práce, sport a voda

Pokud se plánujete pouštět do úklidu či práce na zahradě,  šperk sundejte, aby se vám nepoškrábal nebo jinak nepoškodil. Podobně lehce se může šperk poničit nebo ušpinit během vaření, zejména v drobných drážkách prstýnků se totiž rády usazují  nečistoty.

Vašemu skvostu nesvědčí ani pot, který zrychluje oxidaci povrchu kovu, proto si šperk neberte raději ani při sportování. Navíc u prstýnku s větším drahokamem hrozí uvolnění korunky s krápníčkami při nárazu nebo mechanickém tlaku, čímž riskujete ztrátu kamene. Při tlaku se také vystavujete riziko, že se zdeformuje i kovový kroužek prstýnku. Řetízek a náramek se zase může přichytit a přetrhnout.

Dejte si pozor i v bazénu, šperku škodí i chlór. Návštěvu termálních lázních absolvujte také bez svých doplňků. Voda v termálech má vysoký obsah soli, kvůli kterému zlato rychleji tmavne.

Používání kosmetiky

Chystáte se vyrazit ven? Šperk si nasaďte až po všech úpravách svého vzhledu. Vašemu klenotu totiž  neprospívají ani kosmetické přípravky jako tělové spreje, parfémy, mýdla, krémy, laky na vlasy apod. Všechny tyto prostředky sice zkrášlí váš zevnějšek, ale na druhou stranu urychlují stárnutí vašeho šperku, některé z nich je dokážou dokonce i úplně znehodnotit.

Práce s domácími prostředky

Ač to možná zní neuvěřitelně, některé drahokamy bývají docela měkké a mají sklon se poškrábat. Čistící prostředky navíc napomáhají k urychlování oxidace povrhu šperku. S vyšším obsahem čistého zlata je šperk odolnější proti chemickým vlivům. Na druhou stranu je ale měkčí, čímž vzniká například riziko poškrábání hrubým čistícím pískem.  

Kam šperky odložit?

Šperky odkládejte vždy na bezpečné místo, kde se nedotýkají jeden druhého. Důležité také je, abyste šperk uložili na tmavé a suché místo. Nejlepší volbou je originální krabička, kterou u nás dostanete při nákupu klenotu, nebo šperkovnice vyložená měkkým materiálem a dostatkem přihrádek.

Pokud musíte šperk odložit mimo domov, nikdy jej neschovávejte v peněžence s mincemi. Raději si pro ty případy vemte pár igelitových sáčků a schovejte jej do nich, nebo ho případně zabalte do papírové kapesníčku.

Pozor na změnu teploty

Své šperky nevystavujte náhlým změnám teploty. Drahokamy jsou na na ně citlivé, a tak při náhlé změně nebo příliš vysoké teplotě (přímé slunce, horká voda) může kámen změnit barvu nebo popraskat. Obzvláště opatrní buďte, pokud nosíte šperky se smaragdem. Tento citlivý kámen se v žádném případě nesmí dostat do kontaktu s horkou vodoa čistícími prostředky.

Nechte si šperky profesionálně vyčistit

Stejně jako vše ostatní, také šperky potřebují pravidelnou údržbu. Zastavte se k nám na značkovou prodejnu DIAMANT.CZ, kde rádi vaším módním doplňkům navrátíme původní lesk. Mechanicky, nebo ultrazvukem odstraníme veškeré nečistoty a usazeniny. U šperků se běžně používá také rhodium, aby udrželo ten správný lesk. Rhodium se však časem opotřebí, proto si můžete nechat na šperk nanést novou vrstvu, aby byl zase jako nový.