Drahé kameny byly vždy symbolem krásy a moci. Dnes nezdobí jen šperky, ale i boty nebo oblečení. Přestávají být výsadou bohatých, naopak se stávají součástí životů i obyčejných lidí. Spousta z nich ale pořád tápe a nedokáže odhadnout, jakou mají kameny hodnotu. Proto jsme se podívali na ty nejznámější a trochu vám je v našem článku přiblížili. 

Diamant

Diamant patří mezi nejvzácnější drahé kameny. Samotné slovo pochází z řeckého adámas, které znamená nezničitelný. Jeho kvalitu a cenu určujeme podle tzv. 4C – čistota, barva, brus a váha. 

Barevné diamanty jsou velmi cenné, na druhou stranu dneska není problém drahokamy uměle obarvit do žádoucích odstínů. Váha se uvádí v karátech a opracovává se broušením (k tomu se používá jiný diamant). Nejběžnějším brusem pak bývá briliant, ale při broušení ztrácí přes polovinu původní hmotnosti. Tento kámen je také s tvrdostí 10 v Mohsově stupnici jeden z nejtvrdších minerálů. (Mohsova stupnice představuje schopnost jednoho materiálu rýt do druhého). 

Rubín

Rubín je typický svou červenou nebo narůžovělou barvou. Čím sytější odstín, tím bývá cennější. Nejžádanější barvou je tzv. holubí krev a pokud je výrazně světlý, říkáme mu růžový safír. Na Mohsově stupnici dosahuje tvrdostí 9 a díky tomu ho zvládneme opracovat do různých tvarů i velikostí. Drahokamy upravujeme broušením, ozařováním a jinými tepelnými úpravami. Neupravené rubíny pak poznáme podle kouřového nádechu.  

Smaragd

Smaragdy bývají modrozelené, trávově zelené nebo žlutozelené. Cena těchto drahých kamenů ve špičkové kvality se dokáže vyšplhat výš než stejně vážící diamant. Jejich nevýhodou je, že se po čase můžou zakalit a popraskat, čímž ztrácejí na hodnotě. Naštěstí se tomu ale dá zamezit ošetřením impregnací nebo různými oleji, které se dávají do prasklin. Tvrdost smaragdů bývá mezi 7,5-8 na Mohsově stupnici.

Safír

Safír poznáme podle jeho modré barvy, ale bývá i zelený, žlutý, růžový nebo purpurový. Tyto drahokamy se nacházejí ve větších kusech, proto nedosahují tak vysoké hodnoty jako třeba rubíny. Výjimkou je ale vzácný kašmírový safír. Má sytou modrou barvu a za pouhý jeden karát zaplatíte až milion korun. Drahokam dosahuje na Mohsově stupnici čísla 9, což z něj dělá druhý nejtvrdší kámen na světě (Prvnímu místu samozřejmě kraluje diamant).

Ametyst

Ametyst je oblíbený hlavně pro svou fialovou barvu. Najdeme ho v několika odstínech od světle fialové až po tmavě fialovou s růžovými tóny. Za nejcennější se považují syté barevné odstíny jako temně fialová s modrými a černými toný nebo fialová s červeno-růžovými záblesky. Většinou se brousí tak, aby vynikla jeho sytost i barvy, nejčastěji do kulatého nebo oválného tvaru. Mohsova stupnice udává tvrdost tohoto drahokamu číslem 7.