Vrátíme vašim šperkům
lesk a slávu
 

Servis a oprava šperků

Zlato ani platina nepatří mezi klasické spotřební zboží. Při správném zacházení vydrží několik generací a dalo by se říci, že jsou věčné. Přesto někdy může nastat situace, kdy je potřeba využít opravy šperků. Níže uvádíme nejčastější situace, kdy dochází k opravám a servisu šperků.

Kdy šperky vyžadují opravu?

Poškození opotřebením

V rámci opotřebení občas dochází k poškrábání a zmatnění povrchu, zejména u prstenů a náramků. Také může nastat zeslabení materiálu v místech, kde dochází k vzájemnému tření (mezi jednotlivými očky u náhrdelníků, u náušnic vyrobených na závěs). Problém se řeší opětovným vysílením prvků namáhaných třením.

Oprava historických šperků

U těchto technicky náročných oprav se snažíme o naprosté zachování původního charakteru starého šperku. Často zde nacházíme kombinaci různých kovů (mnohokrát zlato se stříbrem či zlato s platinou). Dále se setkáváme s vypadlými kameny, které při opravě musíme nahradit takovými, jež mají stejnou barvu a brus. Tento nelehký úkol na svých bedrech nese naše brusírna. Běžně za námi lidé přichází s opotřebovaným povrchem, rytinou na korunce starého prstenu (citlivou revitalizaci obstarává rytec) a se zeslabenou šínou (obroučkou) prstenu (dá se vysílit, nebo v krajním případě nahradit novou).

Poškození hrubou silou

Někdy se stává, že se korunka prstenu nechtěně zachytí o jiný předmět (což může mít za následek vypadnutí kamene). Pokud se kámen neztratí, dochází při opravě k novému zasazení, v případě potřeby také k opravě lůžka nebo krapen (drátky, které kámen drží). Když se zachytí náramek, může nastat jeho prasknutí. Řešíme to opětovným spojením formou letování. U přírodních drahých kamenů, choulostivých na teplo a oheň, využíváme špičkové technologie laserového pájení. Zvládneme opravit i spadlé náušnice, na které někdo omylem šlápl. V této situaci musíme celý šperk vyrovnat a opravit případné praskliny apod.

Náhrady kamenů

Hlavně u starých šperků se stává, že některé kameny zkrátka chybí. Jejich náhrada není vůbec jednoduchá, obzvláště v případech, kdy chybí jeden kámen ze skupiny několika dalších.

Diamanty

U diamantů je nutné při nahrazování zachovat tvar a styl starého brusu, samozřejmě také barvu a pokud možno i vnitřní čistotu, aby nešlo vůbec poznat, že došlo k nějaké úpravě. Pokud se v našich zásobách nenachází vhodný kámen, vybrousíme jej z vlastní suroviny.

Barevné kameny

U barevných kamenů je zapotřebí věrně zachovat barvu. Někdy se pak dostáváme do obtížných situací, jelikož historické kameny pocházely z dnes již neexistujících lokalit a najít podobný, může být dost složité. Dokážeme si však poradit i s takovou situaci a provést opravu tak, aby na šperku nebylo znát, že nějakou opravou vůbec prošel.

ZLATNICKÝ Laser

Speciální zlatnický laser umožňuje realizovat velmi jemné opravy na nepřístupných a citlivých místech, mimo jiné v bezprostředním okolí drahých kamenů. Díky laseru lze provádět i takové zlatnické opravy, které by se běžnými postupy nedaly uskutečnit.

Ukázky renovace